Digitaliseren Stackmodules
WebHome Bouwschemas
Contact ScratchScenery
   
 
Digitaliseren modelspoor H0
 
 

Optie 5 - PC of tablet als centrale

Afhankelijk van de keuze bij stap 3 (centrale) kunt je de modelbaan ook gaan besturen met een PC, laptop of een tablet. Daar zijn verschillende programma's voor beschikbaar:

Er is overigens een nieuw Nederlands systeem voor integrale modelbaansturing in (een vroeg stadium van) ontwikkeling: Traintastic. Als daar iets nieuws over te melden is dan doe ik dat natuurlijk!

 


De website van Traintastic (klik)

 

Alle softwarepakketten werken in grote lijnen volgens hetzelfde basisprincipe: indeling in baanvakken. Daarbij mag zich in één baanvak niet meer dan één locomotief bevinden (bezet). Om de 'machinist' te laten weten dat een baanvak vrij is om in te rijden, worden seinen gebruikt. Is er reeds een locomotief in een bepaald baanvak, dan geeft het sein ‘rood’ aan en mag de volgende trein niet in dat baanvak binnenrijden. Hij moet wachten tot het vak vrij is. Zo wordt voorkomen dat de treinen met elkaar botsen en zo kun je verkeer op allerlei manieren regelen.

Meestal wordt de PC via een USB-kabel aan de centrale gekoppeld, maar een verbinding via WiFi is soms ook mogelijk.

 


Spoorplan in Rocrail (klik)

 

Een PC kan een hardware matige centrale zoals Mobile Station, Central Station, Intellibox, et cetera, volledig vervangen. De PC heeft dan nog wel een koppeling nodig tussen de PC/software en de baan, in de vorm van bv een zelf te bouwen Arduino centrale. Maar een PC kan ook met een kant-en-klare centrale samenwerken.

 

 

Kernpunten PC als centrale

1. PC-software kan een stand-alone centrale volledig vervangen, en werkt eigenlijk altijd via bezetmelding van baanblokken.
 
2. In plaats van de stand-alone besturing komt er dan een interface centrale, evt. zelfbouw, die de verbinding tussen de baan en de computer regelt.
 
3. Meestal is de PC via USB, ethernet of WiFi met de centrale verbonden.
 

 

 

Volgende pagina: wissels, ontkoppelen, seinen

 

 

Inhoudsopgave van dit blog

Home Startpagina van dit blog
   
Arduino Introductie Arduino technologie
   
Inleiding Analoog versus digitaal
   
Keuze 1 De baan, 2-rail of 3-rail
   
Keuze 2 Digitale protocollen voor besturing
   
Keuze 3 De centrale: verbinding baan en besturing
   
Keuze 4 Locdecoders
   
Optie 5 PC of tablet als centrale
   
Optie 6 Wissels, ontkoppelen en seinen
   
Optie 7 Terugmelding en bezetmelding
   
Optie 8 Stroomblokken
   
Optie 9 Accessoiresturing
   
Optie 10 Scenery, scratchbuilding H0
   
Afsluiting Disclaimer en bronvermelding
   
Contact Verstuur feedback, stel een vraag
   

 

 

Stack modules

Naast de zelfbouwprojecten die ik beschrijf, heb ik ook een integraal systeem met stack modules ontworpen om modelspoorbanen te kunnen besturen. Klik hier voor info.